Jak vyrobit jednoduchý adventní věnec z větviček
Hezký adventní věneček vyrobíte jednoduše z jedlových či douglaskových větviček. Tmavě zelená je uklidňující, přírodní a vyniknout na ní všechny dekorace. Tak vyrazte na procházku, nastříhejte si větvičky a pojďte na to. Ať máte do první adventní neděle hotovo a můžete si ten čas do Vánoc hezky odpočítávat.
Co je potřeba na výrobu adventního věnce
- Polystyrenový věneček (vyberte průměr o něco menší, než má být výsledný věneček, větvičky ho totiž zvětší),
- větvičky jehličnatého stromu,
- čtyři adventní svíčky,
- drátky nebo kovové držáky na adventní svíčky,
- tavná pistole,
- krátké malé špendlíky,
- zahradnické nůžky,
- drobné dekorace (mezi svíčky).
Postup výroby adventního věnečku
1. Začněte základem věnečku. Potřebujete větvičky. Z nich si zahradními nůžkami nastříhejte malé kousky (úměrné velikosti věnečku, cca 3 až 7 cm). Kousky stříhejte z konců větviček, kde jsou malé jemné jehličky.
Jednotlivé větvičky začněte postupně špendlíky připichovat na polystyrenový kruh. Udělejte si první řadu větviček (viz obrázek) a postupujte dál po celém obvodu. Větvičky vždy velkou částí překládejte a dávejte si záležet, aby byly hustě osazené a aby neprosvítal polystyrenový kroužek. Postupujte po celém obvodu kroužku. Stačí větvičku uchytit jednou (ve spodní části), maximálně dvakrát.
TIP Z RENDLÍKU
Nejlepší větvičky na adventní věnce jsou z jedle, douglasky nebo ze stříbrného smrku. Naopak klasický smrk vám doma v teple brzy opadá.
Někdo větvičky na věneček také přimotává nití nebo lepí tavnou pistolí. Postup se špendlíky je možná o něco pracnější, ale věneček potom hezky vypadá, nejsou na větvičkách zbytečně potahané jemné nitě z lepidla tavné pistole a po odstrojení špendlíků vám polystyrenový korpus poslouží i další roky. Naopak při oddělávání přilepených větviček se často vytrhne i kus polystyrenu a korpus je zdeformovaný.
2. Na připravený věneček je třeba upevnit svíčky. Nejjednodušší variantou je použít kovové držáky na svíčky. Mají hroty z obou stran, na horní stranu napíchnete svíčku, spodním hrotem je zapíchnete do věnečku.
Pokud máte tenké svíčky a nechcete, aby byly vidět velké držáky, máme pro vás tip. Použijte pevný drát. Ucvakněte si jej takový kus, aby se část vešla do svíčky a část do korpusu věnečku. Potom jej chyťte do kombinačních kleští a jednu stranu nahřejte nad ohněm, aby vám šla hezky zasunout do svíčky. Druhou stranu, už bez nahřátí, zapíchněte do věnečku. Pro lepší stabilitu můžete do svíčky přidělat více drátků (ideálně tři).
Svíčky můžete rozmístit buď rovnoměrně, nebo je dát všechny (tři z nich) k sobě a zbylý prostor využít ke kouzlení s dekoracemi.
VÍTE, ŽE...
...podle křesťanských tradic je barva adventu fialová? Proto by i svíčky měly být v této barvě symbolizující čekání, rozjímání a ztišení. Podle designových trendů se však často používají červené, bílé, stříbrné nebo zlaté svíčky a dekorace.
3. Teď už zbývá to nejdůležitější. Hezky věneček nazdobit. Ozdoby můžete přidělat drátkem nebo opatrně přilepit tavnou pistolí.
A co na adventní věneček dát? Můžete použít třpytivé malé baňky, zvonečky, mašličky a dekorace koupené v obchodech. Pokud raději zdobíte přírodně, přilepte na věneček skořici, sušená kolečka pomeranče či jablíčka, andílky a vločky vyřezané ze dřeva, skořápky ořechů nebo šišky. Hezky budou na zelených větvičkách vypadat také nazdobené perníčky (recept na perníčky a sněhově bílou polevu).
Jak vyrobit adventní věnec na dveře
Pokud chcete věneček pověsit na dveře, místo svíček na korpus obalený větvičkami připevněte dekorace a uvažte na věneček mašličku, kterou jej potom připevníte na dveře.