Jak si rychle, zdravě a chutně připravit rybu na pánvičce
Jednoduché a zdravé, přitom velmi chutné. Ryby jsou delikatesou na svátečních i všedních tabulích. Dají se připravovat na několik způsobů. Nejrychlejším je opečení na pánvi. Jak pánvičku na to vybrat? Kůží nahoru, nebo dolů? Máslo, nebo jiný tuk? Jaké koření? A jak připravit rybu po mlynářsku? Dočtete se v tomto článku.
Pokud na pánvi pečete rybí filet s kůží, připravujte maso kůží dolů. Pokud byste rybu položili do rozpáleného tuku kůží nahoru, maso se zbytečně rychle propeče a vysuší. Při přípravě kůží dolů stačí počkat, až se maso začne zatahovat a párkrát přelít horkým máslem. Pokud chcete přeci jen rybu opéct i z druhé strany, udělejte to až nakonec, nejlépe ji nechte jen dojít s vypnutým sporákem.
Teplota rozpálené pánve by měla být kolem 150 stupňů. Rybu ale vkládejte, až bude tuk v pánvi opravdu rozpálený. Pokud nebude mít dostatečnou teplotu, vytékající šťávy se přichytí na pánvičku a kousek masa se při obracení nebo vyndávání rozpadne.
Tip z Rendlíku
S kořením to na ryby nebo filety nepřehánějte. Chuť vynikne při použití kvalitní mořské soli, čerstvých bylinek, třeba tymiánu, petrželky, pórku, a trošky pepře nebo kapky bílého vína.
Jaký použít tuk? Můžete samozřejmě použít olej nebo sádlo, chuť ryb však nejvíc vynikne při pečení na másle. Dodá masu vůni a zlatavou barvu. Pozor ale na to, že máslo má poměrně nízký kouřový bod. Při přípravě na másle se tedy snažte nepřekročit teplotu opékání výš než na 150 stupňů, nebo použijte ghí, přepuštěné máslo. Tak či tak, ryba je velmi křehká a nízkokalorická surovina, na pánvičce by určitě neměla plavat ve velké vrstvě tuku, připravujete-li ji napřírodno a ne v trojobalu.
Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany. Pro lepší šťavnatost nechte ještě pět minut dojít v troubě rozehřáté na cca 50 stupňů.
Ryba na pánvičce po mlynářsku nebo s hermelínem
Chutným receptem, který je kompromisem mezi filém obaleným v trojobalu a klasickým filetem opékaným na másle je ryba po mlynářsku. Připravíte ji tak, že filet obalíte v ochucené mouce a poté opečete stejně jako při přípravě filetu. Na obalení použijte hladkou mouku (klasickou nebo jemně mletou celozrnnou) a smíchejte se solí a kořením, třeba sušeným česnekem, kurkumou nebo jinou kořenící směsí či se sušenými bylinkami. Mouka opečením vytvoří křupavou krustičku.
Pokud rádi experimentujete a zkoušíte různé chutě, jakmile bude maso zatažené a budete ho nechávat dojít v troubě nebo na pánvičce (klidně můžete přikrýt pokličkou), položte na filety plátek hermelínu a nechce roztéct. Na pánvičku můžete přihodit také zeleninu, která získá z rybího výpeku výbornou chuť a můžete oběd servírovat z jedné pánve.
Jakou pánvičku na přípravu ryb použít
Na ryby není potřeba žádná speciální pánev. Ideálně použijte univerzální pánvičku s nepřilnavým povrchem. Pokud chcete co nejvíce napodobit přípravu ryby na grilu, včetně mřížkování, vyzkoušejte grilovací pánev. Na opékání celých ryb máme v nabídce oválně tvarovanou pánvičku na ryby.