Jak pěstovat bazalku, libeček, pažitku, petržel a další bylinky v květináči
Nezáleží na tom, jestli je venku mráz a sníh, nebo parné léto. Bylinky můžete v květináči za oknem pěstovat celoročně. A až budete chtít dochutit polévku, zapečené brambory nebo třeba chleba s máslem, stačí si nastříhat pár snítek. Vybrali jsme 9 nejoblíbenějších bylinek, tymián, bazalku, rozmarýn, pažitku, petržel, oregano, mátu a koriandr, a ukážeme vám, jak si je v květináči nebo truhlíku snadno vypěstovat a jak se o ně starat.
Vyberte si truhlík nebo květináč, do kterého budete bylinky sázet. Kromě toho že by se měl barevně a tvarem hodit do interiéru zkuste vybrat třeba květináče určené přímo pro pěstování bylinek, které mají vyvýšené dno k regulaci odvodňování a poutko na zavěšení nůžek, nebo závěsné květináče které budou originální ozdobou vaší kuchyně. Pořídíte-li si větší truhlík, můžete do něj zasázet více bylinek a udělat si celou bylinkovou zahrádku. Na trhu najdete také různé druhy květináčových systémů, které mají prakticky řešený zavlažovací a odvodňovací systém, bylinky v nich navíc hezky vypadají. Vždycky pamatujete na to, aby měly nádoby odvodňovací dírky.
Květináč nebo truhlík naplňte hlínou, která je neutrální nebo mírně zásaditá. Můžete ji nabrat na nehnojeném záhonku či smíchat hlínu s troškou písku a kompostu. Pokud nemáte možnost nabrat hlínu na zahradě, v zahradnických centrech pořídíte substrát na bylinky. Do připravené hlíny zasaďte předpěstované sazeničky z vlastní zahrady nebo koupené v zahradnictví. Pokud si chcete vypěstovat bylinky ze semínek, nejprve je dejte naklíčit do malého kalíšku s hlínou na teplé světlé místo a pravidelně zalévejte. Až budou ze semínek sazeničky, přesaďte je do květináčů a truhlíků.
Sazeničky v květináči umístěte na světlé místo. Středomořské bylinky rozmarýn, tymián a oregano vyžadují hodně slunka, takže jim nevadí jižní rozpálený parapet ani v letních měsících. Bude se jim hezky dařit a navíc budou více vonět. Pokud dáte na přímé slunko typicky českou petržel, pažitku či bazalku nebo exotický koriandr, musíte je často zalévat. Lépe jim bude, hlavně přes léto, v polostínu.
Mátu dejte na stinné místo mimo sluneční paprsky. A taky pamatujte, že je to, stejně jako třeba meduňka, bylina která se rychle rozrůstá. Proto ji sázejte samostatně, aby nezahlušila ostatní bylinky nebo se o ni musíte častěji starat – odkopávat přebytečné výrůstky.
Jak bylinky v květináči zalévat
Už jsme zmínili, že některé bylinky je dobré v letních slunných dnech často zalévat. Pro všechny zelené voňavé rostlinky ale platí, že pokud budou mít neustále přemokřenou hlínu, začnou jim uhnívat kořeny. Proto jsou důležité květináče a truhlíky s odvodňovacím systémem a pravidelné časté menší dávky zálivky odstátou vodou pokojové teploty. Zalévejte rostlinky nejlépe ráno (obvzvlášť přes léto) a vyhněte se tomu, aby voda tekla po listech.
Tip z Rendlíku
Až budete bylinky stříhat do jídel, použijte nůžky na bylinky, které mají několik ostrých čepelí a díky nim budete mít snítky všech bylinek pravidelně velké. Navíc pokud se vám podaří vypěstovat bylinek přebytek, nůžky urychlí jejich přípravu do krabiček na zmrazení.