Jak grilovat cuketu, žampiony, lilek a další zeleninu
Máte už dost grilovaného masa a špekáčků? Možná je na čase změnit letní menu. Co takhle nechat hrát hlavní roli třeba šťavnaté a přitom dokřupava opečené cukety? Ty jsou každoročně přes léto hitem nejen na grilování. Na roštu však můžete chutně připravit a zpracovat i jinou zeleninu. servírovat ji tak, že na talíři bude hrát prim, nebo jako přílohu vhodnou k masu, sýru či rybám.
Jak grilovat cuketu
Pokud máte malé plody, stačí je pořádně omýt a podélně překrojit na velké plátky silné zhruba půl centimetru. Pokud máte starší a větší cukety ze zahrádky, nakrájejte je na kolečka. Pokud mají už velká semena, jádřinec vydlabejte.
Kolečka cukety osolte, nechte zhruba půl hodiny vypotit a osušte papírovou utěrkou. Potom vložte do mísy, zakápněte olejem, okořeňte a protřepejte. S olejem to nepřežeňte. Troška tuku je důležitá pro správnou chuť, vstřebávání vitamínů a tepelnou úpravu, pokud by ale cuketa olejem nasákla, nepochutnáte si na ní. Olej vyberte takový, který se nepřepaluje při nízké teplotě. Například řepkový, rýžový nebo olivový vhodný pro tepelnou úpravu. Pokud grilujete velké plátky cukety, nedávejte je k promíchání do mísy, ale olej na ně rozetřete nebo nastříkejte rozprašovačem a rovnoměrně okořeňte.
Připravenou cuketu pomocí kleští rozložte na rošt pořádně rozpáleného grilu, ale mimo přímý dosah plamenů. Ideální teplota je 230 °C a víc. Z každé strany nechte připravovat 4 až 6 minut. Pak nechte ošlehnout plameny a vyjměte.
Tip (z) Rendlíku
Naloženou cuketu můžete připravit i na sporáku. Jak na to? Použijte grilovací pánev. Díky ní budou na kolečkách opečené proužky jako z grilu a neutopíte cuketu v tuku.
Do jakého koření cuketu na grilování naložit
V obchodech najdete různé grilovací směsi na zeleninu. Můžete tedy použít přímo je, ale pozor, že některé obsahují i sůl, tak ať cuketu nepřesolíte. A nebo se inspirujte složením grilovacích koření a namíchejte si směs ze (sušených) bylinek sami. Použijte například oregano, bazalku, koriandr a tymián, česnek, mletou papriku, mleté hořčičné semínko a čerstvě mletý pepř. Pozor na použití čerstvé bazalky, rychle při tepelné úpravě zhořkne.
Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, zakápněte cuketu před grilováním ještě červeným balzamikem nebo vinným octem.
Ke grilované cuketě se také hodí chutný dip. Připravit můžete například jednoduchý česnekový. Do misky dejte bílý jogurt a zakysanou smetanu, přidejte čerstvě prolisovaný česnek, lžičku hořčice, osolte, opepřete nebo okořeňte mletou pálivou paprikou a nasekejte do dipu čerstvou pažitku. Případně použijte místo toho sušené koření na bylinkové máslo.
Tip (z) Rendlíku
Pokud máte přeci jen chuť na pořádný steak, přečtěte si naše tipy na to, jak naložit maso na grilování.
Jaká další zelenina se kromě cukety hodí na gril
K cuketě můžete přidat také další druhy zeleniny a vytvořit chutnou směs nebo špízy. Hodí se především lilek, paprika a cibule. Výborně ale chutnají taky rajčata, žampiony, patisony, celer nebo chřest.
Vybrané kousky pořádně omyjte a nakrájejte na stejně velké kousky. Zakápněte olejem a okořeňte stejně jako jsme popsali výše u cukety. Dobu přípravy je u zeleniny, která není tolik měkká jako cuketa, potřeba prodloužit až na 25 minut. Pokud grilujete brambory či mrkev, u nich počítejte minimálně s jednou tak dlouhou dobu. Proto je nemíchejte do směsí, ale dávejte na gril zvlášť a případně smíchejte do salátu, až budou všechny druhy hotové.