Recepty z dýně: dáte si kompot, noky, zelí nebo polévku?
Kdo si na podzim nepřipraví žádnou dobrotu z dýně, ten jako by tohle období v roce přeskočil. Pokud vám na záhonku vyrostlo pár bachratých oranžových krasavic nebo jste objevili dýně u farmáře či v obchodě, pak pro vás máme pár tipů, jak si z nich připravit pořádnou dobrotu i jak udělat zásoby na zimu. A nezapomeňte si jednu schovat na Halloween, ať máte co vyřezat na výzdobu.
Recept na dýňovou polévku
Dýňová polévka, to je prostě klasika, bez které se v sychravým podzimních dnech neobejdeme. Postup je jednoduchý. Dužninu hokaida nebo máslové dýně si nakrájejte na kostky, osmažte na másle s kolečky pórku a/nebo s nakrájenou cibulí, utřeným česnekem a bobkovým listem. Po osmažení zalijte zeleninovým vývarem a vařte do změknutí dýně. Potom vylovte bobkový list a vše rozmixujte. Krémovost polévce dodejte smetanou nebo (kokosovým) mlékem. Chuť dolaďte kari kořením, pepřem a solí. Zakápněte olivovým olejem.
A čím dýňovou polévku vylepšit při servírování? Kromě klasiky, kterou je zakysaná smetana, dýňová semínka a nasekané bylinky ji můžete dochutit křupavou opraženou anglickou slaninou, rozdrobeným feta sýrem nebo nastrouhaným parmazánem. K polévce podávejte křupavé krutony z pečiva, opečený toast nebo rozpečenou bagetu.
Dýně jako příloha
Pokud už máte dost dýňové polévky a chtěli byste vyzkoušet netradiční recepty, připravte dýni jako přílohu k hlavnímu jídlo. Vybrali jsme pro vás recepty na dýňové zelí a dýňové noky.
Recept na dýňové zelí
Dýni nastrouhejte na hrubém struhadle, osolte, přidejte kmín a rozvařte. Na zahuštění rozmíchejte hladkou moukou ve vodě a vlijte do rozvařeného zelí. Nakonec přidejte na másle osmaženou cibulku a vmíchejte smetanu. Chuť vyvažte octem a solí.
Dýňové zelí je nejlepší z dýně odrůdy Goliáš. Podávat je můžete s jakýmkoli druhem masa, výborně bude chutnat vepřo knedlo zelo právě s dýňovým zelím.
Tip z Rendlíku
Pokud si chcete na dýňovém zelí pochutnávat i v zimě, nastrouhejte si dýni, v sáčku nebo v krabičce zamrazte a kdykoli můžete z mrazáku vytáhnout balíček připravený na vaření.
Recept na dýňové noky
Na dýňové noky si připravte 1 kg vydlabané dýně hokaido, nakrájejte ji na kostky, dejte na pečicím papírem vyložený plech, zakapejte olivovým olejem a do změknutí upečte v troubě. Po vychladnutí rozmixujte a přisypte 700 g polohrubé polohrubé mouky. Do těsta najemno nastrouhejte ještě 70 g parmazánu, osolte a zpracujte v lehce lepivou hmotu. Poté nechte uležet ve fólii.
Po uležení těsto vyklopte na pomoučený vál, rozdělte na pět až šest dílů, z každého uválejte váleček a z válečku krájejte stejnoměrně noky. Rozmáčknout je můžete ještě vidličkou. Noky vařte v osolené vodě dokud nevyplavou na hladinu. Po vyndání je nechte okapat a zacákněte (olivovým) olejem, aby se neslepily. Noky podávejte k omáčkám, zamíchejte je do salátů nebo servírujte se strouhaným parmazánem a opraženou anglickou slaninou jako hlavní chod.
Dýně jako mlsání
Dýně se dá připravit na sladký i slaný způsob. Vybrali jsme pro vás dva recepty na mlsání, prvním z nich jsou dýňové měsíčky zapečené se sýrem, druhým je kompot, kterým si můžete naplnit spíž a udělat si tak zásoby na zimu.
Recept na dýňové měsíčky zapečené se sýrem
Dýni hokaido rozkrojte, vydlabejte a nakrájejte na tenké měsíčky. Slupku u tohoto druhu dýně okrajovat nemusíte. Rozmíchejte olivový olej se solí a sušeným libečkem, česnekem nebo jiným kořením. Měsíčky dýně naskládejte na plech vyložený pečicím papírem, potřete olivovým olejem se solí a bylinkami a posypte nastrouhaným sýrem. Použít můžete parmazán, cheddar nebo jiný oblíbený sýr. Podávejte samostatně jako pochoutku na mls nebo jako přílohu.
Recept na dýňový kompot s ananasem
Dýni oloupejte a vydlabejte z ní semínka. 3 kg dýňové dužniny nakrájejte na kostičky, posypte je 1 lžící kyseliny citronové a nalijte na ně 1 cl octa. Potom zalijte vodou, aby byly všechny kostky zaplavené, a nechte 24 hodin stát. Po 24 hodinách vodu slijte.
V 0,75 l vody (nebo šťávy z ananasového kompotu, který budete k dýni přidávat později) rozpusťte 1 kg cukru krystalu na nálev. V připraveném nálevu vařte dýňové kostky do sklovita (až je dýně „průhledná“). Můžete přidat hřebíček nebo skořici (koření je ale dobré před dáváním kompotu do sklenic vyndat, protože je hodně aromatické). Až bude dýně uvařená do sklovita, přimíchejte ananasový kompot – aby bylo v poměru cca 4 až 6 kostiček dýně na 1 kostičku ananasu.
Dýňové kostky s ananasem ještě 5 minut povařte. Poté naplňte do sklenic. Kostky dýně a ananasu musí být zalité lákem až po vrch, pokud by tedy do všech sklenic lák nestačil, svařte ještě trošku vody s cukrem a doplňte. Sklenice s dýňovo-ananasovým kompotem sterilujte 10 minut na 80 °C.
Z uvedeného množství (3 kg dýně) budete mít 5 až 6 omniovek o objemu 0,7 litru.
Z uvedeného množství (3 kg dýně) budete mít 5 až 6 omniovek o objemu 0,7 litru.
Dýňový kompot můžete jíst samostatně, podávat k drůbežímu masu s rýží nebo ke sladké buchtě.
Tip z Rendlíku
Dýňový kompot můžete také usušit – v sušičce, na pečičím papíru v radiátorů nebo v mírně rozehřáté troubě. Z usušených kousků je potom výborný mls, takoví zdraví domácí gumoví „medvídci“.