Babiččiny dobroty: recept na masopustní koblížky s ořechovo-čokoládovou náplní
Zlatavé masopustní koblihy jsou tradiční pečivo, které hospodyňky a naše babičky připravovaly na oslavu konce hodování před začátkem velikonočního půstu. Ať už tomuto období říkáte masopust, fašank, ostatky nebo prostě karneval, nasmažte si koblížky, které budou chutnat mlsným jazýčkům u vás doma i sváteční návštěvě. Vybrali jsme do nich ořechovo-čokoládovou náplň, protože nám chutná nejvíc. Ale můžete je naplnit také marmeládou nebo nugátovým či pralinkovým krémem.
Co budete na koblihy potřebovat
- 1 kg hladké mouky
- 8 dkg cukru
- 10 dkg másla
- 6 až 8 žloutků
- 4 lžíce rumu
- 6 dkg droždí
- 1/2 litru mléka
- citronovou kůru
- lžičku soli
Čokoládovo-ořechová náplň
Na sítko dejte vařit rendlík s trochou mléka, krystalovým cukrem a vanilkou. Jakmile se objeví první bublinky varu, přisypte namleté ořechy a namletou nebo nastrouhanou čokoládu. Ořechy mohou být lískové, vlašské, madle nebo třeba jejich směs. Krátce promíchejte a sundejte ze sporáku. Jak náplň zchládne, dochuťte rumem a případně doslaďte. Pro zdravější variantu můžete vynechat cukr a nechat projít varem v mléku pouze nadrcené oříšky a vysokoprocentní čokoládu.
Postup přípravy masopustních koblih
1. Oddělte si trošku mléka, nechte ovlažit, rozdrobte do něj droždí, přidejte trošku cukru a mouky a nechte v teple vzejít kvásek.
2. Máslo utřete s cukrem a žloutky. Do utřené pěny přidejte mouku, rum, vzešlý kvásek, špetku soli, trošku nastrouhané citronové kůry a zbytek cukru a mléka.
3. Vypracujte vláčné těsto. Poznáte to tak, že se vám na něm budou tvořit bublinky a puchýřky.
4. Povrch lehce poprašte moukou, přikryjte mísu s těstem utěrkou a nechte kynout.
5. Vykynuté těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu, rozválejte placku silnou cca jeden a půl centimetru a vykrájejte sklenicí nebo vykrajovátkem na koblihy kolečka. Pamatujte na to, že při smažení se koblihy ještě nafouknou. Na polovinu koleček nandejte náplň, druhou polovinou vykrojených koleček je přiklápějte a v krajích pečlivě přimačkejte, aby náplň při smažení nevytékala. Zabalené koblížky nechte ještě nakynout z obou stran v teple cca 10 minut.
Tip z Rendlíku
Místo vykrajování koleček můžete postupovat jako u koláčů. Těsto natrhat na malé kousky, prsty je rozdělat na tenkou placku, lžičkou vložit náplň a zadělat do uzlíčku. Koblihy se vám lépe zabalí a nebude z nich vytékat náplň, navíc budou baculatější a kulatější, než když budete spojovat dvě placky. I takto zabalené koblížky nechte ještě nakynout cca 10 minut z každé strany.
6. Pro smažení koblih použijte kastrol s velkým průměrem. Rozehřejte v něm takové množství oleje, aby v něm koblihy plavaly a nedotýkaly se dna. Jestli je tuk rozpálený poznáte, když do něj vhodíte kousek těsta a hned se kolem něj vyrojí prskající bublinky. Koblížky smažte do zlatova z obou stran. Otáčejte tak, aniž byste do nich píchali.
7. Koblihy z oleje vyndávejte na talíř s papírovou utěrkou, aby nasákla přebytečné kapky.
8. Hotové koblížky posypte moučkovým cukrem. Dozdobit je můžete podle fantazie, třeba čokoládovou či marmeládovou puckou, aby bylo hned poznat, které mají jakou náplň.
Dospělým návštěvám v masopustních maskách a oblecích nabízíme koblížky zásadně s panákem něčeho dobrého na zahřátí.