Rychle a zdravě: 7 tipů na přípravu jídel v tlakovém hrnci
Vařily v něm už naše babičky. Říkaly mu papiňák a byl pro ně nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Dnes zažívají tlakové hrnce boom. Aby ne. Umí totiž urychlit přípravu pokrmů. Navíc se tepelnou úpravou v páře neztratí ze surovin tolik vitamínů a chuti, jídla zůstanou voňavá a šťavnatá.
Kouzlo spočívá v tom, že v tlakovém hrnci se suroviny vaří při vyšším tlaku než je běžný atmosférický. Teplota varu se posouvá o zhruba 20 °C výše, tedy na 120 °C, a to zaručuje rychlejší proces vaření. Nejen že nevystojíte u plotny důlek, ale také snížíte spotřebu energie a nebudete muset drhnout poprskanou varnou desku.
Papiňáky jsou vhodné na všechny typy sporáků. Z jejich používání není třeba mít obavy, na trhu najdete kvalitní bezpečné kousky. A protože mají velký objem (většinou až 4 nebo 6 litrů), uvaříte v nich dobroty z jednoho hrnce pro celou rodinu. Na co máte dneska chuť?
1. Vývar
Poctivý silný vývar je superjídlo, které nás dokáže zvednout na nohy po nemoci, kocovině nebo v chladných zimních měsících. Navíc je základem přípravy dalších pokrmů, hlavně omáček a polévek. Ať už máte rádi vývar slepičí, hovězí, kuřecí či zeleninový nebo třeba z vepřových kostí, nemusíte ho „táhnout“ několik hodin a hlídat, aby se moc nevařil. V papiňáku bude připravený rychle a bez starostí.
Jak na to? Do tlakového hrnce dejte maso, nejlépe i kosti, žebra nebo skelety, z nichž se vyvaří potřebná chuť i vitamíny a minerály, a přidejte zeleninu. Doporučujeme použít celer, mrkev, petržel, celou cibuli a pár stroužků česneku (podle množství). S mrkví opatrně, aby polévka nechutnala příliš sladce. Nezapomeňte přidat koření – bobkový list, kuličky pepře a nového koření. Vyvařit dejte také čerstvou nať z libečku, petržele či pórku.
Hotový vývar sceďte. Poté osolte a dochuťte. Použijte třeba mletý pepř nebo špetku chilli. Protože vyvařené maso z papiňáku bude měkké až rozpadavé, nakrájejte ho na kostičky a přidejte do hotového vývaru. Pokud máte rádi v polévce knedlíčky či nudle, uvařte je zvlášť třeba s čerstvou zeleninou a vložte až do hotového. Vývar na talíři ozdobte snítky čerstvé nasekané pažitky nebo petrželky.
2. Brambory
Brambory budou v papiňáku uvařené cobydup. Ať už oškrábané, nebo se slupkou, v níž jsou důležité vitamíny. „Zemáky” stačí vařit cca 6 minut. Čas se počítá od natlakování hrnce.
Vařené brambory můžete podávat jako přílohu s cibulkou, pažitkou a roztečeným máslem, rozmačkané s mlékem na bramborovou kaši nebo je využít pro další kuchařské dobroty. Třeba nakrájet na kostičky a připravit z nich bramborový salát. Nastrouhané se používají jako přísada do bramborových placek a bramborových těst, aby byla vánočka, mazanec či šišky s mákem vláčnější.
Víte, proč...
…se tlakovému hrnci vlastně říká papiňák? Jde o přezdívku Denise Papina, vynálezce této kuchyňské vychytávky.
3. Guláš
Guláš je rychlé a jednoduché jídlo, které chutná celé rodině. V tlakovém hrnci snadno připravíte nejprve cibulku, kterou zasypete paprikou a následně orestujete maso, aby se zatáhlo. Poté okořeňte, osolte, prolisujte česnek, zalijte vodou, zavřete hrnec a nechte uvařit. Hovězímu masu stačí po natlakování zhruba půl hodiny, vepřovému 25 minut.
Uvařený guláš dochuťte ke spokojenosti vašeho mlsného jazýčku a případně zahustěte jíškou nebo rozmixováním pár kousků masa s omáčkou. Na talíři ozdobte cibulí. Výborně bude chutnat s domácím kváskovým čerstvě upečeným křupavých chlebem. Pokud už je klasický guláš u vás doma ohraný, vyzkoušejte třeba bramborový, hlívový nebo cizrnový.
4. Rizoto
V tlakovém hrnci je příprava tradičního italského jídla hotová za pár minut. Stačí v papiňáku osmahnout nakrájenou cibulku a orestovat na ní mleté maso s kořením a bylinkami. Poté přidejte syrovou rýži a mraženou nebo na kostičky nakrájenou čerstvou zeleninu, zalejte vodou, promíchejte, zavřete papiňák a dejte vařit. Od natlakování stačí zhruba 5 až 7 minut. K dozdobení rizota na talíři použijte pórek, kyselé okurky nebo strouhaný sýr.
5. Luštěniny
Luštěniny by měly tvořit alespoň 10 % z vaší stravy. Ale ta příprava… Vařit hrách, fazoli, cizrnu nebo sóju je při snaze o rychlý oběd či večeři zdržování. Papiňák dokáže dobu vaření zkrátit o několik desítek minut. Cizrnu v něm uvaříte do 40 minut, menší fazole za cca 25 minut, sóju do půl hodiny, čočku a hrách do 20 minut. Získáte tak do svého jídelníčku kvalitní bílkoviny v lépe stravitelné podobě.
Uvařené luštěniny pak můžete servírovat jako přílohu nebo z nich připravit polévku, cizrnový hummus či je přidat do zeleninových směsí a salátů.
6. Dětské příkrmy
První dětská jídla potřebují dostatek vitamínů, křehké libové maso, měkkou zeleninu a s dítětem v náručí často rychlou a nenáročnou přípravu. Papiňák pomůže se vším, co maminky potřebují. Výhodou použití tlakových hrnců navíc je, že v něm rychle změkne i tvrdší zelenina jako celer či červená řepa a dá se potom do příkrmů snadno rozmixovat.
7. Všechny druhy masa
Je jedno, jestli do tlakáče zavřete jeden druh nebo rovnou masovou směs. Po otevření najdete měkké rozpadající se maso. Není to sice steak na médium, ale díky křehké a šťavnaté chuti si na něm pošmáknou i rozmlsaní masožravci. Papinův hrnec je ideální na tepelnou úpravu masových směsí, věpřového, hovězího i kuřecího masa či na přípravu trhaného masa, které pak bude oblíbenou součást domácích burgerů s barbecue omáčkou.
Tip z Rendlíku
Do „tlakáče“ můžete dát maso dohromady s přílohou. Z jednoho hrnce pak vytáhnete skvělé kotletky na tymiánu s bramborami, pečený bůček na sladkokyselém zelí nebo třeba plněné papriky.