Maso a víno? Pohrajte si s kombinací a vznikne dokonalá souhra chutí
Chystáte-li slavnostní menu, určitě byste neměli zapomenout na dobré pití. Tím víno beze sporu je. Ale špatným výběrem můžete strávníkům taky zkazit chuť. Jak tedy správně vybrat víno? Obecně platí, že by víno mělo jít ruku v ruce s jídlem. Tedy, k lehkým jídlům lehká svěží vína, ke sladkému jídlu sladší a k výrazným jídlům výrazná vína. Výběr ale nezáleží pouze na druhu masa, důležitá je také jeho úprava, přidané koření nebo druh omáčky, se kterou je pokrm podávaný. Poradíme, jak se ve víně vyznat, abyste uměli vždycky sáhnout po té správné lahvi.
Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, jaké víno budeš pít
Říká se, že k bílému masu se hodí bílé víno, k tmavému zase červené. Pod to se můžeme podepsat. Ale není bílé jako bílé a červené jako červené. Rozhoduje úprava i výraznost chuti. Ještě než se pustíte do přípravy masa, zkontrolujte tedy obsah vaší vinotéky.
Hovězí maso je nutričně velmi hodnotné. Obsahuje esenciální aminokyseliny, železo a vitamín B2. Oblíbené je především v americké, britské či české kuchyni a dá se připravit na několik způsobů. Jaké víno k němu podávat? K vařenému hovězímu nejlépe chutná Cabernet Savignon nebo Rulandské modré, pečenému rostbífu či bifteku lahodí Merlot. K výraznějším úpravám hovězího zvolte lehčí červené druhy. Za nás vybíráme třeba Modrý Portugal nebo Zweigeltrebe. K telecímu se nejvíce hodí plné bílé víno, sáhněte tedy po Veltlínském zeleném či Rulandském bílém.
Tip z Rendlíku
Servírujete-li svíčkovou nebo jiné smetanové omáčky, podávejte k nim aromatická hutnější bílá vína jako je Veltlínské zelené nebo Rulandské bílé.
Suchá plná bílá vína lahodí pečenému nebo grilovanému vepřovému. Můžete sáhnout po pozdním sběru Veltlínského zeleného nebo po Rulandském šedém. Druhé zmíněné se spolu s Chardonnay nebo Rulanským modrým hodí spíše k tučnějšímu vepřovému, třeba ke steaku z prorostlé krkovičky. Uzené maso doporučujeme servírovat se Savignonem, Svatovavřineckým, André nebo Ryzlinkem rýnským.
K jehněčímu nejvíce chutnají jemná lehká vína. Vyberte třeba Zweigeltrebe rosé. Pokrmy připravené ze zvěřiny jsou obvykle výrazné svým kořením, hodí se k nim plná výrazná červená vína jako je Frankovka nebo Svatovavřinecké. Podobná vína dobře chutnají i ke krůtě, huse a kachně. Kromě Frankovky a Svatovavřineckého k nim můžete ještě nalévat Modrý Portugal či Rulandské modré. Kuřecí maso a méně výrazná a kořeněná lehká jídla jako třeba těstoviny dobře ladí s víny jako je Ryzlink rýnský nebo Modrý Portugal.
A jaké víno se hodí k rybám? Pokud si rádi pochutnáváte na kaprovi, lososovi či tresce jemně upravených na másle s troškou přírodního koření, otevřete k tomu lehké suché víno, doporučujeme třeba Veltlínské zelené. Obalíte-li rybu a budete smažit na tuku, vyberte si spíše suché plnější víno jako je Rulandské bílé, Ryzlink rýnský nebo Chardonnay.
Mořské ryby
Servírujete-li mořské ryby a plody, vždycky k nim nabízejte jedině bílé víno. Kombinací červeného s mořskou solí totiž vznikne hořká pachuť.
Na jakou teplotu víno vychladit
Obecně platí, že sekty a bílá vína se podávají při nižší teplotě než vína červená. Protože ale není víno jako víno, vezměme to trošku konkrétněji.
Doporučená teplota pro podávání vín:
- sekty 5–8 °C,
- bílá suchá 10–12 °C,
- bílá sladká 12–18 °C,
- růžová 10–14 °C,
- lehká červená 12–15 °C,
- starší a těžší červená 15–20 °C.
Kromě správné teploty nezapomeňte ani na vhodné skleničky. Oprašte si etiketu servírování vína. Na výběru skleničky totiž záleží proto, že tvar skla ovlivňuje směr, kterým se vinná aromata dostávají ze sklenice a navozují příjemnou atmosféru tomu, kdo skleničku třímá v ruce. Bílé víno podávejte v menších sklenicích spíše vytáhlejšího tvaru pro delší udržení teploty nebo s širším hrdlem pro lepší aromatičnost. Červené víno patří do větších sklenic se širokým hrdlem.