Jak správně naložit maso na grilování, aby si všichni pochutnali
Grilujete rádi, ale máte obavy, abyste maso dobře naložili a nenaservírovali návštěvě neochucený steak nebo přesolený špíz? Máme pro vás grilovací tipy, se kterými zaručeně připravíte dobrotu, po níž se budou olizovat všichni.
Základem pro chutný steak je kvalitní maso. Ideálně chlazené, v případě červeného masa uzrálé v chladničce a vakuu. Pokud maso rozmrazujete, vytáhněte je z mínusových teplot s dostatečným předstihem, určitě je nedávejte prudce rozmrazit do mikrovlnky. Nejlépe je domluvit si maso na grilování u osvědčeného řezníka. Z flákoty potom snadno nakrájíte steaky vysoké 2 až 3 centimetry. Plátky na grilování z hypermarketů jsou obvykle příliš nízké. Kusy masa připravené na grilování nenaklepávejte.
Zapomeňte na kupované marinády
Kupované marinády zbytečně znevýrazní chuť masa. Přitom směs na naložení steaků si jednoduše připravíte z olivového oleje, pepře a bylinek. Chuťově výborný bude česnek, tymián nebo rozmarýn. Čerstvý tymián s rozmarýnem potom můžete použít i na ozdobení masa na grilu. Tato kominace je ideální na přípravu hovězích steaků, ale je univerzálně využitelná na všechny druhy masa.
Do marinády na vepřovou krkovici použijte pro výraznější chuť hořčici nebo med, kuřecí maso namarinujte do jogurtu s bylinkami a citronovou šťávou. Budete-li grilovat jehněčí, použijte rozmarýn, česnek nebo jalovec, protože rozptýlí specifickou vůni tohoto druhu masa.
Maso do připravené směsi naložte minimálně na 24 hodin, aby stihlo absorbovat všechny chutě a aby zkřehlo. Solte až po namarinování, jinak by maso zbytečně pouštělo šťávu.
Tip z Rendlíku
Pokud si nejste jistí množstvím soli, zapamatujte si tip profíků. Na maso dávají tolik gramů soli, kolik odpovídá 2 % váhy syrového masa. Pokud solíte méně, počítejte s 1,8 %. Teto výpočet můžete použít kromě steaků i na burgery, sekanou, řízky, zkrátka na jakékoli recepty s masem. Nezapomeňte, že někdy může být sůl obsažena i v koření.
Pro větší křehkost masa, které není příliš vyzrálé, vyzkoušejte marinování v kyselých směsích. Použijte ocet, citronovou šťávu, jogurt nebo čerstvou ananasovou šťávu.
Pokud budou na grilovačce mezi strávníky i děti, vyberte jim libové menší kousky masa, ideální jsou krůtí nebo kuřecí prsa či vepřová panenka. Marinádu udělejte z jogurtu a trošky bylinek, nepoužívejte ostré koření ani příliš česneku.
Recept na marinády na maso
A protože občas taky neradi vaříme od oka, máme tu pro vás tři recepty na osvědčenou kombinaci ingrediencí, která dá masu tu správnou chuť.
Medovo-pivní marináda: 100 ml světlého piva, 100 ml sójové omáčky, 2 lžíce medu, 2 prolisované stroužky česneku, větvička rozmarýnu a lžička sladké papriky.
Hořčičná marináda: 4 lžíce olivového oleje, 2 prolisované stroužky česneku, lžíce hořčice, lžička sladké papriky, pepř, lžička soli.
Jogurtová marináda: kelímek bílého jogurtu, lžíce olivového oleje, lžička mleté červené papriky, hrst nasekaných lístků čerstvé bazalky, polévková lžíce sójové omáčky, špetka soli.
Maso vkládejte na rozpálený gril
Už jsme zmínili, že maso by se mělo marinovat minimálně 24 hodin, ale nebojte se jej nechat naložené i déle. Hodinu až dvě před grilováním je vyndejte do pokojové teploty, nikdy nedávejte steaky z ledničky přímo na rozpálený gril. Pokud jste maso naložili do olejové marinády a budete grilovat na roštu, setřete z masa přebytečný olej, aby zbytečně nekapal do ohně a nedělal plamen, a osolte, jak jsme zmínili výše.
Připravené steaky vkládejte na dostatečně rozpálený gril (kolem 250 °C), ale ne zase tolik, aby se maso na povrchu spálilo. Potom teplotu postupně lehce snižujte, důležité ale je, aby se maso na začátku zatáhlo a nepouštělo šťávu. Proto k obracení nepoužívejte vidličku ani jiné napichovací hroty, ale pořiďte si grilovací kleště nebo jiné praktické obracečky.
Chystáte-li se grilovat ryby, využijte naše rady na to, jak si připravit rybu na pánvičce.
O tom, jak dlouho dlouho a při jaké teplotě jednotlivé druhy masa grilovat, se na Rendlíku dočtete zase příště.