Jak skladovat potraviny v kuchyni a ve spíži
Při vaření potřebujeme mít po ruce spoustu surovin. Mouku, luštěniny, ovoce, čerstvou zeleninu i koření. Jak je v kuchyni uspořádat a v čem je uchovávat, aby ovoce a zelenina zůstávaly čerstvé, luštěniny nezvětrávaly, koření nevyčichlo a aby se do mouky nedali moli?
Co skladovat v lednici
Do ledničky patří samozřejmě mléčné produkty, maso, ryby, mořské plody a některé druhy ovoce a zeleniny (ředkvičky, salát, třešně, jahody či hrozny).
Zásoby rozmístěte podle teploty. Nejméně stupňů je ve spodní části a s každou poličkou teplota zhruba o jeden stupeň roste. Proto dolů dejte nemytou zeleninu a ovoce. Nad to narovnejte maso a ryby. Ideálně je vložte do uzavíratelných nádob, například do skleněných krabiček nebo mís, aby nekontaminovaly další potraviny.
Do vrchních poliček narovnejte sýry, šunku a jogurty. Ve dveřích ledničky je místo na nápoje (mléko, víno, džus) a taky třeba na rozdělané marmelády, kečupy či na máslo. Dejte však pozor na to, že ve dveřích teplota kolísá kvůli otevírání. Proto rychle zavírejte dveře a nedávejte do dveřních poliček náchylné potraviny.
Pokud nemáte spíž či sklep, dejte do ledničky také vejce. Z papírové proložky je přeskládejte do plastové krabičky na vejce, která na rozdíl od kartonu nebude v ledničce vlhnout. Obecně vejcím vyhovuje teplota až do +15 °C, takže je můžete uskladňovat i ve spíži. Důležité však je, aby se neopotily, tedy aby nebyly v prostředí, kde příliš kolísá teplota.
Co skladovat v krabičkách a dózách
Krabičky a dózy jsou na skladování potravin praktické proto, že jdou pevně uzavřít. Díky tomu drží potraviny bez přístupu vzduchu a vlhka, takže zůstávají čerstvé a neztrácí svou vůni. Navíc, na rozdíl od originálních obalů, chrání suroviny před potravinovými moly a dalšími nepříjemnými škůdci. Na trhu najdete plastové, skleněné či plechové krabičky a zásobníky na sypké potraviny nejrůznějších tvarů, ve kterých můžete skladovat:
- těstoviny,
- rýži,
- čočku, fazole a další luštěniny,
- mouky,
- sůl a cukr,
- ovesné vločky,
- ořechy, rozinky, kokos,
- cukroví,
- sladkosti,
- granolu, müsli a snídaňové cereálie,
- koření
- a další suroviny.
Dózy a krabičky si po naplnění popište, abyste věděli například o jaký druh rýže se jedná, a umístěte je mimo přímé sluneční světlo. Vždy pečlivě zavírejte, aby potraviny uvnitř nevětraly a aby se do sypkých potravin nedostali moli.
Při výběru nádob zkontrolujte, že jsou vyrobené ze zdravotně nezávadného materiálu. Mezi nejoblíbenější a nejkvalitnější značku potravinových a svačinových boxů patří například krabičky Lock&Lock.
TIP (Z) RENDLÍKU
Na koření si pořiďte kořenky. Tyto speciální malé lahvičky výborně těsní, takže koření nevyčichá, jsou uzpůsobené na každodenní otevírání a některé mají i mlýnek, kterým do pokrmu namele vždy čerstvé dochucovadlo.
Co skladovat ve spíži
Spíž by měla být suchým, chladnějším a temnějším místem v domácnosti. Pokud tomu tak je, můžete v ní bez obav uchovávat dýně, brambory, cibuli a česnek, jablka, hrušky i banány. Dále také zavařeniny, pečivo, čokoládu a sladkosti, olej, ocet a nerozbalené zásoby mouky, cukru, ořechů, kávy či těstovin. A pokud nemáte ve spíži příliš vysokou teplotu, můžete do ní dát i vejce.
Co skladovat v mrazáku
Mrazit se dá maso, klobásy, ryby, ale také třeba pečivo, rozklepnutá vejce, některé sezónní ovoce (třešně, švestky, rybíz, jahody a další), nasekané bylinky (například pažitka), podušené houby, vytlučené vlašské ořechy a další (sezónní) přebytky. Vždy používejte sáčky nebo plastové krabičky vhodné do mrazáku. Jsou pevné a mají kvalitní těsnicí uzávěry, takže suroviny v mrazáku nenačichnou od ostatních.
Pamatujte na to, že i zamrazení má své limity a životnost potravin v mrazničce není neomezená. Hovězí a drůbeží maso zde neskladujte déle než 10 měsíců, vepřové maximálně půl roku, ryby 4 měsíce a klobásy či mleté maso maximálně 2 měsíce.
TIP (Z) RENDLÍKU
Do mrazáku nepatří již rozmrazené věci a potraviny s vysokým obsahem vody a soli (například šunka), dále vejce ve skořápce, med, mléko, okurek, šunka, kávová zrna, uvařené těstoviny, brambory či rýže a syrové houby.